Spodziewasz się dziecka? A może maluszek jest już na świecie i właśnie pomyślałaś o tym, że warto byłoby zrobić profesjonalne zdjęcia? Nim zarezerwujesz termin sesji noworodkowej u fotografa, warto przemyśleć kilka rzeczy.

Po pierwsze określ styl zdjęć, który Ci się podoba

Jeszcze niedawno ciężko było znaleźć fotografa, który proponuje coś innego niż pozycjonowanie noworodka i sesje głęboko śpiących maluszków ułożonych w koszach czy misach z milionem rekwizytów. Dzisiaj rynek jest znacznie bardziej różnorodny i z pewnością znajdziesz osobę, który tworzy w stylu, który Cię zachwyci.

Jaki masz wybór?

Standardowe sesje noworodkowe, w czasie których noworodek jest układany w różnych pozycjach. Praktycznie każdy fotograf ma swój styl robienia tego typu sesji – jedni będą używać wielu rekwizytów i stylizacji, drudzy wolą bardziej minimalistyczny styl i układają maluszka na bean-bagu (czyli specjalnej wielkiej pufie do pozycjonowania noworodków). Na tych sesjach z reguły wykonuje się kilka ujęć rodzinnych, ale najważniejsze są zdjęcia samego maluszka. Elementem wspólnym jest to, że taką sesję można wykonywać mniej więcej do 14 dnia życia. Dlaczego? Bo wtedy przeważnie maluszki łatwo wpadają w głęboki sen, łatwo je też ułożyć w określonych pozycjach. Dlatego warto zarezerwować termin jeszcze w ciąży. Takie sesje są głównie wykonywane w studio, rzadziej w domu (wtedy fotograf przywozi ze sobą wszystkie potrzebne rekwizyty oświetlenie i tworzy mini-studio u klienta w domu). Potrafią trwać dosyć długo (nawet kilka godzin), ale to dużo zależy od stylu i doświadczenia fotografa.

Naturalne sesje w studio, w tym głównie coraz popularniejsze sesje w bieli. Właśnie takie sesje tworzę w moim studio w Bytomiu – Stolarzowicach. Cechą charakterystyczną takich sesji jest w większości brak rekwizytów i minimalizm. Noworodka się nie pozycjonuje, a większość zdjęć powstaje, kiedy dziecko leży bezpiecznie w ramionach rodziców. Większość ujęć to ujęcia rodzinne, a najważniejszą rzeczą jest pokazanie emocji, więzi i radości z powodu przyjścia maluszka na świat. Taka sesja noworodkowa przeważnie nie trwa długo, moje sesje zazwyczaj trwają godzinę (ale bardzo dużo zależy od dziecka). Chociaż wiele fotografów nadal będzie preferowało robić zdjęcia do 14 dnia życia, naturalną sesję można zrobić maluszkowi w każdym wieku (nawet kiedy przestaje być noworodkiem), a dzieci często mają otwarte oczy.

Taka naturalna sesja to bardzo dobry wybór, jeżeli potrzebujesz czasu na dojście do siebie po porodzie i oswojenia z nową sytuacją.

Lifestylowe sesje w domu. Czym dokładnie jest styl lifestyle (moim zdaniem oczywiście) możesz dokładniej przeczytać w innym wpisie na blogu. Domowe noworodkowe sesje większość fotografów wykonuje właśnie w tym stylu. Sesja lifestyle jest czymś pomiędzy reportażem, a bardziej pozowaną sesją w studio. Pokazuje Was takimi jakimi jesteście, w Waszym świecie.

I mnóstwo innych opcji. Świat fotografii jest niezwykle kreatywny, a każdy twórca ma swój własny indywidualny styl i podejście. Ostatnio bardzo popularną opcją stają się sesje noworodkowe w plenerze. Fantastyczna opcja! Ja na sesje noworodkowe i niemowlęce zapraszam Was do mojego ogrodu przy studio.

Po drugie, wybierz fotografa

Jeżeli już wiesz, jaki styl Ci się podoba – zacznij poszukiwania fotografa. Jak się do tego zabrać? Oczywiście zawsze świetną metodą jest poproszenie o rekomendację znajomych, którzy byli już na sesji noworodkowej. Zapytaj jak długo czekali na zdjęcia, czy trudno było o rezerwację terminu, czy dobrze sie z fotografem rozmawia.

Fotografów znajdziesz też po prostu w Google, możesz zapytać też o rekomendacje na grupach dla mam na Facebooku.

Zajrzyj na stronę internetową fotografa oraz jego social media. Poczytaj opinie.

Co powinno zapalić Ci w głowie czerwoną lampkę?

brak zarejestrowanej działalności gospodarczej
bardzo ubogie portfolio
zbyt niska cena względem innych fotografów w okolicy.

Wybór doświadczonego fotografa z bogatym porftolio daje Ci gwarancję zachowania na sesjach wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz otrzymania zdjęć, które Cię zachwycą.

Po trzecie, porozmawiaj z fotografem

Przed rezerwacją terminu nie bój się poprosić fotografa o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, które możesz mieć. Przedstaw też swoje oczekiwania, tak żebyście mieli oboje pewni, że Wasza wizja jest spójna. Jeżeli któreś zdjęcie z portfolio fotografa szczególnie cię zachwyciło – nie bój sie o tym powiedzieć.