Czy sesja lifestyle różni się od reportażu?

Jeżeli śledzisz moją twórczość, to wiesz, że zdjęcia rodzinne tworzę głównie stylu lifestyle. Co to właściwie oznacza? Tak naprawdę w internecie znajdziesz wiele definicji. Dla mnie sesja lifestyle to sesja naturalna. Jest czymś pomiędzy tradycyjną, portretową fotografią, a reportażem. Nie ma tu ujęć, na których wszyscy członkowie rodziny są poustawiani w idealne kompozycje i patrzą się w obiektyw z mniej lub bardziej sztucznym uśmiechem. Ale sesja lifestyle nie jest też reportażem. (Rodzinne sesje reportażowe to bardzo wdzięczny temat i chciałabym go jeszcze szerzej omówić w innym wpisie. ) W czasie sesji lifestyle chcę uchwycić Was – takimi jacy jesteście. Całą Waszą rodzinę. Wasze relacje, Wasze emocje, Waszą miłość. W czasie sesji lifestyle daję Wam wskazówki co mniej więcej macie robić, ale nie tworzę sytuacji, które wyglądają nienaturalnie. Nie poproszę Was, żebyście trzymali Wasze dziecko w sposób, który może wygląda pięknie na fotografii, ale żaden rodzic w taki sposób dziecka nie przytula.

Podsumowując – zdjęcia z sesji lifestyle mają wyglądać tak, jakby były zdjęciami Waszego prawdziwego życia (no, bo w pewnej mierze właśnie tym są!), nawet jeśli ujęcia są w jakimś stopniu pozowane.

Czy sesja lifestyle musi odbyć się w domu?

Wiele osób, uważa że sesja lifestyle to sesja domowa. To nie do końca tak. Sesja lifestyle może odbyć się w Waszym domu i jest to świetne rozwiązanie! Jednak nie ma przeszkód, żeby zrobić zdjęcia w tym stylu w plenerze. Przecież chodzicie razem na spacery, prawda? Możemy spotkać się też w studio, w którym także tworzę fotografie w tym stylu – co widać szczególnie w moich zdjęciach z sesji noworodkowych. Nie znajdziecie tam maluszków w koszach, misach, z toną rekwizytów. Nie pozuję noworodków, tylko umieszczam je w ramionach rodziców – tam gdzie im najlepiej.

Czy w czasie sesji lifestyle możemy też zrobić tradycyjne zdjęcia portretowe?

Oczywiście że tak. Chociaż większość zdjęć, które zrobię będzie w duchu fotografii lifestyle, to często robię mniej lub bardziej tradycyjne portrety. Powstają też kadry typowo reportażowe – szczególnie w Waszych domach. Jeżeli szczególnie zależy Wam na jakiś ujęciach – dajcie mi znać.

Też kochasz fotografię lifestyle? Napisz do mnie i zarezerwuj termin sesji!

Moje studio znajduje się w Bytomiu-Stolarzowicach. Sesje plenerowe wykonuję najczęściej w Radzionkowie i najbliższych okolicach (Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Bytom). Sesje domowe – działam na terenie Górnego Śląska (m.in. Katowice, Gliwice, Zabrze).