side-area-logo

Czym jest fotografia lifestyle?

Czy sesja lifestyle różni się od reportażu?

Jeżeli śledzisz moją twórczość, to wiesz, że zdjęcia rodzinne tworzę głównie stylu lifestyle.  Co to właściwie oznacza? Tak naprawdę w internecie znajdziesz wiele definicji. Dla mnie sesja lifestyle to sesja naturalna. Jest czymś pomiędzy tradycyjną, portretową fotografią, a reportażem. Nie ma tu ujęć, na których wszyscy członkowie rodziny są poustawiani w idealne kompozycje i patrzą się w obiektyw z mniej lub bardziej sztucznym uśmiechem.  Ale sesja lifestyle nie jest też reportażem. (Rodzinne sesje reportażowe to bardzo wdzięczny temat i chciałabym go jeszcze szerzej omówić w innym wpisie. ) W czasie sesji lifestyle chcę uchwycić Was – takimi jacy jesteście. Całą Waszą rodzinę. Wasze relacje, Wasze emocje,  Waszą miłość. W czasie sesji lifestyle daję Wam wskazówki co mniej więcej macie robić, ale nie tworzę sytuacji, które wyglądają nienaturalnie. Nie poproszę Was, żebyście trzymali Wasze dziecko w sposób, który może wygląda pięknie na fotografii, ale żaden rodzic w taki sposób dziecka nie przytula.

Podsumowując – zdjęcia z sesji lifestyle mają wyglądać tak, jakby były zdjęciami Waszego prawdziwego życia (no, bo w pewnej mierze właśnie tym są!), nawet jeśli ujęcia są w jakimś stopniu pozowane.

 

Rodzina w czasie sesji plenerowej

Czy sesja lifestyle musi odbyć się w domu?

Wiele osób, uważa że sesja lifestyle to sesja domowa. To nie do końca tak. Sesja lifestyle może odbyć się w Waszym domu i jest to świetne rozwiązanie! Jednak nie ma przeszkód, żeby zrobić zdjęcia w tym stylu w plenerze. Przecież chodzicie razem na spacery, prawda? Możemy spotkać się też w studio, w którym także tworzę fotografie w tym stylu – co widać szczególnie w moich zdjęciach z sesji noworodkowych. Nie znajdziecie tam maluszków w koszach, misach, z toną rekwizytów. Nie pozuję noworodków, tylko umieszczam je w ramionach rodziców – tam gdzie im najlepiej.

maluszek w trakcie sesji noworodkowej

Czy w czasie sesji lifestyle możemy też zrobić tradycyjne zdjęcia portretowe?

Oczywiście że tak.  Chociaż większość zdjęć, które zrobię będzie w duchu fotografii lifestyle, to często robię mniej lub bardziej tradycyjne portrety. Powstają też kadry typowo reportażowe – szczególnie w Waszych domach. Jeżeli szczególnie zależy Wam na jakiś ujęciach – dajcie mi znać.

Też kochasz fotografię lifestyle? Napisz do mnie i zarezerwuj termin sesji!  

Moje studio znajduje się w Radzionkowie. Sesje plenerowe wykonuję najczęściej w Radzionkowie i najbliższych okolicach (Tarnowskie Góry, Piekary Śląskie, Bytom). Sesje domowe – działam na terenie Górnego Śląska (m.in. Katowice, Gliwice, Zabrze).

Recommend
Share
Tagged in
Leave a reply